Sump sistemi kuracağım 600 lt akvaryum için sorularım var

mavi.barutÇevrim Dışı

İl: Aydin
mavi.barutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2013 01:29
Mehaba arkadaşlar yeni bir akvaryum projem var 120*85*65h ölçülerinde büyükçe bir akvaryum, daha kaliteli olacağını düşündüğüm için sump sistemi kurmayı düşünüyorum. Bir sürü konu okudum kafam çok karıştı birebir sorarak cevap aramak istedim.
1-Akvaryuma yaptırırken delik açtırmalımıyım sonradan pişman olurmuyum? Overflow mu kullanmalıyım?
2-Delik açtırırsam çapı ne olmalı?
3-Bu hacim için kaç L/h kafa motoru uygundur?
4-ortalama kaç litre sump yapmalıyım?
5-Bunların hepsini bir kenara atıp dış filtre mi almalıyım?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

interkanÇevrim Dışı

İl: Balikesir
interkanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2013 08:04
İç sump bak derim hem delip vs. uğraşmazsın hemde dış filtreden çok iyi.   

firtina16Çevrim Dışı

İl: Erzurum
firtina16Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2013 11:06
Merhaba
1-Alttan delik açtırmak daha iyi bir seçenek.
2-Kule çok yer kaplıyor gibi gözüksede içine konan malzemeler sayesinde mekanik filtrasyon kulede biter sumpa iş düşmez.Benim sumpa iniş borusu 5-6 cm çapında.
3-3000lt/saat yeterli olur.Kalite derseniz eheim,newjet ve aquabee,ucuz olsun derseniz atman.
4-Sumpta sınır yoktur. akvaryum hacminin 1/4 ünün altına düşmemesi önerilir.80x40x40 yaptırabilirsiniz.
5-Oda bir tercih.Belirttiğiniz ölçüye göre 660lt bir akvaryumunuz olacak.Buda enaz debi düşüşü hesaba katarak 2000-2500 lt/satlik bir dış filtre demek.Ya fulval x5 gibi büyük bir filtre alacaksınız yada 2 tane 1000lt/saat su çeviren filtre.Ancak benim akvaryumdan örnek vereyim.Sumpım 65x40x40 kuleyide katarsak oluşan bakteri tutunma alanı ile yaptığı temizlik ve akvaryuma yaptığı katkı, iddalayım fluval x5 yapamaz.Oda boş 600 lira.İçini doldurark 1000 lirayı rahat bulur.Benim sumpa yaptırmak dahil malzemeleri ile birlikte harcadığım para 450 lira.Sumpta suyu ilk karşıladığım elyafı eylül 2012 den beri değiştirmedim .sadece hafif sarardı.

Bu arada haddime değil ama akvaryumunuz çok tombul gözükecek.Eğer imkanınız var ise; 125x55-60xh65,150x70x70, gibi ölçüler idealdir.Eni dar akvaryumlar sırık gibi,genişler tombul gözükür. Yükseklikte akvaryuma heybet katar oda ayrı bir anektod.70 cm den sonrada erişim zorlaşır ve cam kalınlığı artacağı için maliyet artar.

Ticari ilanlarda bulunan Akakvaryumun kule taşırma sistemli akvaryumlarını incelemenizi tavsiye ederim.

firtina162013-07-02 11:26:45

mavi.barutÇevrim Dışı

mavi.barutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2013 12:12
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu işi ilk defa yapacağım için dönüşümsüz biir hata yapmaktan korkuyarum. Sump yaparken kritik noktalar nelerdir nelere dikkat etmem lazım? Mesela şu an 100*50*40 bir sump aklımda var ve kaç bölme yapmam lazım kaçar cm yapmam lazım tam olarak çıkaramadım.

Akvaryum ölçülerini bilerek öyle seçtim pek bi daraltmaya ve yüksekliği artırmaya niyetim yok çünkü balıkların rahat edebileceği alan ve hacmi en iyi bu şekilde yakaladığımı düşünüyorum.

firtina16Çevrim Dışı

İl: Erzurum
firtina16Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2013 18:31
En önemli husus profosyonel ellerde yapılması.Ayarlanamayan su döngüsü taşmalara sebep olabilir.
Büyük motor almak taşmaya,küçük ise su döngüsünün yeterli gelmeyip bakteri oluşumuna katkıda bulunmadığı için bir işe yaramaz.Dış filtreyi tercihin ana sebebi sessizliktir.Sump iyi ayarlanmaz ise ses çekilmez olur.Benim akvaryum salonda misafirlerimi yatırdım en ufak bir şikayet olmadı.Çünkü kuleden su, biobal b. sünger elyaf katmanından inerek akvaryum altındaki pimaş boru vasıtası ile sumpa dökülüyor.Hızlı inişi biraz yavaşlatmak amacı ile pimaş borunun ucuna çok sıkı olmayan b. sünger tıkıştırdım.Sorun yok.

Birde Akvaryum ve sump havuzunun olmazsa olmazı buhar camıdır.Isı kaybından dolayı  ısıtıcının fazla çalışmasına sebep olur.
akvaryumunuzu demir profil giydirmeli mobilyalı olarak yaptırın.

Sump havuzuna gelince; belirttiğiniz ölçü güzel.4 bölmeli yaptırırsınız.Son bölmeyi büyük tutar, motoru ve ısıtıcıyı koyarsınız.1-2 link vereyim inceleyin.

firtina162013-07-02 18:32:38

gulec_44Çevrim Dışı

İl: Istanbul
gulec_44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2013 22:56

gulec_442013-07-09 00:01:54

mavi.barutÇevrim Dışı

mavi.barutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2013 17:16
Teknik çoğu meseleyi çözdüm aklımda sağlam bir proje var. Ufak tefek ayrıntılar kaldı filtre iç malzemelerini nereden hangi marka almam uygundur? Sumptan akvaryuma hangi hortumu kullanmam lazım?

teyfoooÇevrim Dışı

İl: Mugla
teyfoooÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2013 19:15
Ben de 165-50-60 akvaryum yapma düşüncesindeyim. kendi tasarlıycam bir overflow sistemi yapmayı planlıyorum. Hala Araştırma aşamasındayım. sonunda pişman olmak istemiyorum. öncelikle bir fon yapıp su toplama işlevini alttan olacak şekilde bunun içine gömme niyetindeyim. overflow sistemi ile suyu sump sistemine indirmeyi düşünüyorum. akvaryumda delik açtırmak bana itici geliyor. yapımı 1 ayı geçecek. şimdilik acelem yok.