ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Hidro Dinamik
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
295
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
435 [2.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
386 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Enes
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Sakarya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

♠♠♠Hidro Dinamik♠♠♠

SON 10 MESAJI

Japon Balıklarım Beyaz Beneğe Yakalandı
Isıtıcı ve termometre almanız en kolay yöntem.

Oda sıcaklığını yükseltin ozaman, kombi felan yakarak odayı 26 27 derece yaparsanız ısı kaybı yüksek değilse suda ısınacaktır.
Isı kaybı çoksa odayı dahada ısıtmanız gerekir.
Başka bir yolu veya ilacı varsa ben bilmiyorum.
Betam Çok Korkak
Çömleği çıkarıp yemin nereden geldiğini gösterince alışacaktır.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-05-02 17:36:22[/EDIT]
Çatlak Akvaryum
Çatıda kışın soğuk yazın sıcak yerken silikonları eskir uzun süre götürmez. İleride sorun yaşamamak için camı yaptırıp silikon yeniletseniz zaten akvaryum parasına yakın harcama yapmış olacaksınız.

Sakarya'da 60x40x40 çıkma camdan akvaryumu 2 ay kadar önce 400 TL'ye yaptırdım. Forumdan bir arkadaş geçenlerde 70x40x40 sıfır camdan akvaryumu Eskişehir'de 1300 veya 1350 TL'ye yaptırdı.
Bulunduğunuz bölgedeki camcılarla konuşup yeni bir akvaryum yaptırsanız çok daha iyi olur.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-05-02 17:33:41[/EDIT]
100x40x45cm Akvaryum Filtre
Akvaryum bitkili mi bitkisiz mi hangi canlılar olacak bunlar önemli debi belirlerken.
Lifetech kullanmadım ürün kalitesi hakkında bir şey diyemem.

Söylenen debiyi verebiliyorsa bile bitkili akvaryumda temizleme sıklığı artacaktır.
Benim 100x40x50 akvaryumumdaki dış filtre 1050 L/h debiye sahip, ilk 10-15 gün debi fazla geliyor sonrasında filtre ve borular tıkandıkça normal hal alıyor. 3-4 Ayda birde temizlesem herhangi bir problem çıkarmıyor. Daha uzun süreyi denemedim.
Debisi daha düşük olsa 2 ay bile idare edeceğini zannetmiyorum.

Dış filtre eheim experience 350, içerisi dolu halde geldi kendi filtre malzemelerini kullanıyorum. Şelale filtre aparatı takıp cama çevirsem bile temizlik sonrasında transgenetikleri ve bitkileri ilk 10-15 gün savuruyor o yüzden çıkış vanasını yarıya kadar kısıyorum. Sonrasında debi düştüğü için tekrar açıyorum.
[EDIT]Hidro Dinamik,2024-05-02 17:21:25[/EDIT]
Siyah Yosun Sorunu
Yosunu tamamen kazısanız bile ana etkeni çözmedikçe tekrarlayacaktır.
Hidrojen peroksit veya mekanik temizlik bence en iyi yöntem. Elle, fırçayla felan temizlerken illaki çıkmayan oluyor.

Çamaşır suyuyla bitkiyi ayrı bir yerde temizlemeye çalışmakta bayağı işe yarıyor da ince yapraklı ve narin bitkileri perişan ettiğim için bidaha kullanmam.

100 Litre Akvaryum Ölçüleri Lazım
Akvaryumu koyacağınız yer, besleyeceğiniz tür ve kişisel zevkinize göre seçmeniz uygun olmaz mı?

100 000 x 1 x 1 cm³ / 1000=100 lt
50x50x40 cm³ / 1000=100 lt
60x40x40 cm³ / 1000=96 lt
80x30x40 cm³ / 1000=96 lt
100x30x30 cm³ / 1000=90 lt

Cam kalınlığı için linkini verdiğim tablodan yararlanabilirsiniz.
[URL]https://www.akvaryum.com/kac_mm_cam_kullanilmali_makaler_21_978.asp[/URL]

Kayıt ve kuşakta yaptırırsanız içiniz ferah olur. [EDIT]Hidro Dinamik,2024-04-30 19:39:36[/EDIT]
İç Parazit Ve Tedavi
Direk tedaviye başlamanızı önermem, bir kaç belirtiyi bir arada görürseniz o şekilde tedavi uygulayın.
Gerçekten iç parazitse biraz geç kalmış olacaksınız ama başka bir sebepten farklı davranıyorsa boşuna balığı hırpalamış olursunuz.

Hasta olduğunu düşündüğünüz balıklarıda karantina tankına ayırmakta fayda var. 10 20 lt kova bile olur, en azından hastaysa diğerlerine bulaştırmaz.
Çünkü tedavi sürecinde sıcaklığı kademeli yükseltmenizde gerekiyor.
Ayrıca iç parazit için flagyl ve cipro birlikte kullanılır, flagyl tek başına yeterli gelmeyebiliyor.

Spirulina, sarımsak vs tedavi için değil bağışıklık güçlendirmek için takviye ve hazımsızlık yapmayacak tür yemler olarak düşünebilirsiniz. Balık hasta olmadan kullanmakta önemli.
Sarımsağı ezip içinden çıkan suyu günlük verdiğiniz yemlere emdirip kullanabilirsiniz. Sarımsakta bulunan allicinden en etkili yararlanma yöntemi çıkan sıvıyı kısa sürede tüketmekten geçer.
[EDIT]Hidro Dinamik,2024-04-30 19:49:15[/EDIT]
Vatozlarım Çalışmıyor
Akvaryumumda 20 25' e yakın vatozum var. Hiç birinin su üzerinden yem yediğini görmedim. Transgenetiklerden kalanlar dibe çökerse onları yerler ve onlara özel yemler ve sebze kullanırım.
Anlaşılan aç bırakmışsınız hayvanlarda karın doyurmak için böyle yöntemler geliştirmiş. Dip yemine alıştırıp bu alışkanlığı bıraktırmaya çalışın.

Beslenmelerinin bir kısmını cam ve dekor temizleyerek karşılasa da yemleme yapmanız gerekiyor. Dengeyi tekrar sağlamanız gerek.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-04-30 02:15:28[/EDIT]
Şelale Filtre
Hangi ürün? Bildiğimiz bir ürünse veya görsellerinden bakarak bir yorum yapabilirsek daha isabetli olur.

Yüzey emme aparatı bir tık su üzerinde kalıyordur.
Uzatma borusu felan varsa yüzey emme aparatını aşağıdan takarak deneyebilirsiniz. Bu sayede açılabileceği en yükske mesafeye kadar uzar suyun biraz altında bırakılabilir.
Akvaryum Dış Filtre Saatte 10kere Suyu Çeviriyo
Balık türünüze göre değişecektir de benim brüt 200lt akvaryuma taktığım 1050 Lt/h dış filtre temizken tozu dumana katıyor. Şelale filtreyi takıp cama versem bile kurtarmıyor. Transgenetik tetralar suda savruluyor.
Filtre çıkış vanasını yarıya kadar kesiyorum filtre malzemeleri kirlenmeye başladıkça ideal kıvama geliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.