ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
vel1d
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
49
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
38 dakika önce
Toplam Mesaj:
79 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
46 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Velid Hamamcıoğlu
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Velid Hamamcıoğlu

SON 10 MESAJI

Dış Filtre(eheim 250)uygun Filtre Dizilimi
1. Eheim 250 doğru tercih değil, ilk kurulumda veya temizlemelerde yeterli gelebilir ancak 2-3 hafta sonrasında debi kaybı yaşadığınızda tankınıza küçük gelecek. Değiştirebiliyorsanız 2215 serisi ile veya Fluval 207 serisi ile değiştirin derim.
2. Evet. Substrat biyolojik malzemeler için kullanılan bir terimdir. Eğer classic 250 modelinin 05 numaralı olanını aldıysanız içerisinden Eheim Substrat Pro çıkar, Sera Siporax kadar kaliteli bir substrattır, belki daha iyi bilemeyiz. [:)]
3. Bildiğimiz eheim substrat mı, yoksa pro olan versiyonu mu? Eğer şekli boncuk gibi ise produr ve kesinlikle hayır yanlış yapmadınız ancak normal eheim substrat aldıysanız biraz hatalı bir davranış olur.
4. Eheim classic kullanacak iseniz en altta seramik kullanmanız sağlıklı olur suyu eşit dağıtmak için, yoksa sadece tek kücük bir bölgeden su girişi başlar, benim önerim; en alttan sırasıyla az miktar seramik, geniş gözenekli sünger, ince gözenekli sünger, substrat malzemeleri ve en sona da elyaf.
5. Hayır problem olmaz.

Şimdiden keyifli hobiler dilerim [^_^]
Kaldığımız Yerden Devam...
Harika bir tank olacak gibi görünüyor [:)] benim önerim karışık tetra türleri olur.
Yeni Bitki Sterilizasyon
Herkese merhabalar, yeni aldığım bitkileri akvaryuma eklemeden önce sterilize etmek istiyorum, invitro değiller ve ithal olduklarından üzerinde ne geldiğini (yosun, parazit, bakteri veya salyangoz) bilemiyoruz. Yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla 2 şekilde sterilize etme yolu mevcut.

[B]1. 1/20 oranında çamaşır suyu ve su karışımı içerisinde 1.5 - 2 dakika bekletip, iyice durulamak.[/B]

[B]2. %3 oksijen peroksit, 3 litre su için 2 ml oranında su ile karıştırıp bitkileri 15-20 dakika bu çözelti içerisinde bekletip, iyice durulamak.[/B]

Bunlardan birini denemiş ve herhangi bir zararını görmemiş sevgili hobidaşlarımdan önerilerini beklerim, sterilize edeceğim bitki "Eriocaulon Cinereum" olduğundan dolayı bitkinin zarar görmesini istemem, hassas davranmak istiyorum, şimdiden teşekkürler. [:)][EDIT]vel1d,2024-05-12 21:50:05[/EDIT]

Güncel.

Güncel.
Bitkili Akvaryum İçin Destek
[QUOTE=draff10]

çok teşekkürler ben cuba bitkisini kolay bir bitki sanıyordum cuba yerine önerebileceğiniz başka bir zemin bitkisi varmıdır sıvı gübreleme ve co2 gerektirmeyen cryptocoryne eksem solma falan olmaz değilmi[/QUOTE]

Maalesef hiç bir zemin bitkisi low tech koşullarında mümkün olmuyor, çelik tele moss sarıp zemin oluşturabilirsiniz.
Bitkili Akvaryum İçin Destek
En alta bir substrat kullanabilirsiniz, üzerine lav kırığı ve kum size oldukça iyi bir zemin sunacaktır.

Bitkileriniz uyumlu ancak cryptocoryne orta zorlukta bir bitkidir, çoğu zaman size iyi formunu sunmayacaktır. Cuba ise zor bir bitkidir eğer CO2 ve iyi bir aydınlatma sağlamayacaksanız bakmanız mümkün değil ne yazık ki.
Gübre Kullanmama Rağmen Bitkilerim Ölüyor
Aydınlatmanız yetersiz olabilir.
Yorumlarınızı Beklıyorım
Elinize sağlık, kum kalınlığınızı arttırmanızı önerebilirim eğer yanlış görmüyor isem, önerim en az 5 cm olur [:)]
Yeni 80x35x40 Dutch Style
[QUOTE=Praton]
Çok sağolun, en önde soldan 2 ci ericaloun cinerium.Evet ro su kullanıyorum tds 120-170 arası.Gh,kh+ apt sky kullanıyorum.Cuba kendim ekmedim,çünkü ön plan bitkileri gelicek 1 haftaya bazı boşlukları onlarla doludurucam,diğer yeride cinerium ve flamingonu çoğaltarak.Bitkilerin çoğu ithal getiriyorum.[/QUOTE]

Gh, kh+ olarak apt sky kullandığınızı belirtmişsiniz, sitesinde baktığım zaman apt sky sadece gh'ı yükselttigini belirtmekte, ilaveten baska bir sey kullanıyor musunuz kh için? Çünkü ericaloun cinerium bitkiniz oldukça formda ve bu bitkinin bakımı esnasında önemli husus sudaki karbon sertliginin 0-1 arası olması gerektiği, o sebepten ötürü öğrenmek istiyorum [:)]
Yeni 80x35x40 Dutch Style
[QUOTE=Praton]Güncell..
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/171545/250420242349561.jpg[/IMG][/QUOTE]

En önde soldan ikinci olan bitki Eriocaulon mu? Ro su kullanıyor musunuz? kullanıyorsanız hangi gh+ ürününü kullaniyorsunuz? Ve son olarak bitkileri nereden satın aldınız, tesekkurler.

[QUOTE=Praton]Güncell 🌈
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/171545/040520242055331.jpg[/IMG][/QUOTE]

Harika görünüyor, en önlere cuba tavsiye edebilirim.
Fluval 207 Dış Filtre
[QUOTE=musses00]

debi ayarını nasıl yapıyorsunuz
OASE FiltoSmart Thermo 100 Dış Filtre 600 L/H bu ürünü kullanıyordum. Tabiki farklı markalar ancak bir kaç ay sonra debi düşüklüğü yaşamıştım, bakımlarını yapmama rağmen[/QUOTE]

İki borunun ortasında bir mandal mevcut oradan ayarlanmakta, debi düşüklüğü genelde elyaf ve süngerlerin yoğun kullanılmasından oluşuyor, keza borular vs de hepsi birer etken.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.