ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4737
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
3 Saat 38 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4253 [0.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

250 Lt Akvaryuma Kaçlık Motor Lazım (lh )
[QUOTE=Abdülhamid]
Sizin dediğim flitre seyyar Sump değil demi Seyyar Sump yapmayı düşündüm taşar falan dediler akvaryumda nasıl taşacak onu anlamadım ama
[/QUOTE]

Portatif sump daha doğru tanımlama olur. Dış filtre diyince akvaryumun dışında olup hortumlarla akvaryumdan su alıp su basan bir sistem oluyor. Mantığı basit ama sızdırmıyacak şekilde sağlam güvenli yapması o kadar kolay değil. Bidonu akvaryumun içine koyacaksınız sıdırma güvenlik konuları problem olmaz. Sadece kullanacağınız malzemlere dikkat edin. Su içinde her plastik her yapıştırıcı sağlıklı olmuyor, suya salınım yapıp balığı zehirleyebilir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Hakan ARP]Merhaba,

Tank kapasitesi 50 litre
Aydınlatmanın tabana yüksekliği yüksekliği 40 cm
Power ledlerde lens kullanmıyorum.
Led dağılımı 9 w
6 adet 6500k 3,2 volt
2 adet 650-670 nm deep red 2,4 volt
1 adet 430-450 royal blue 3,2 volt

Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü üzere led aydınlatmanın ışığı sanki sönük kaldı. Karşılaştırma amaçlı diğer Akvaryumumun fotoğrafını da ekledim. Diğer akvaryum 30 lt ve kullandığım aydınlatma Osram Pls 11W/840 900 Lümen 4000 Kelvin . Işık sizce de az gibi durmuyor mu

LED AYDINLATMA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135907/150520240729041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135907/150520240734421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135907/150520240734531.jpg[/IMG]

Osram Pls 11W/840 900 Lümen 4000 Kelvin

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135907/150520240735481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135907/150520240736011.jpg[/IMG]

Yorumlar için şimdiden teşekkürler[/QUOTE]

Led fotosunda zemin koyu ışığı yansıtacak bir yüzey yok, karanlık durması normal. İkinci örnekde 4bin kelvin ışık çok fazla sarı ve yeşil ışık içerir. Yeşil ve sarıda bitkinin emmeden en çok yansıttığı renkler bu yüzden yeşil renkler ve aynı zamanda yeşil ve sarı insan gözünün en iyi gördüğü en hassas olduğu renkler. Kırmızı ve maviyi hele deri kırmızıyı o kadar iyi görmeyiz ama bu ışık zayıf anlamına gelmez. Lumen insan gözünün gördüğü parlaklıktır. Örnek karşılaştırma yaparsak 1watt beyaz led modeline bağlı olarak 100-110lumen dir, benzeri 1watt mavi 20lumen. İkisine baktığınızda beyaz çok daha parlak görünür ama süpriz nokta beyaz ledin içinde ışığı veren yarı iletken kristal aslında aynı mavi leddir. Beyaz ledi mavi ledin üzerini fosforla kaplayıp mavi ışığını diğer renklere dönüştürerek yaparlar. ayrıca mavi ile beyaz par değerlerine bakarsanız, par photosynthetically active radiation fotosenteze etki eden radyasyon değeri ikiside birbirine yakın değerdedir. Özetlersek gözünüzün gördüğü parlaklık ışığın bitkide yaratacağı fotosentezle aynı şey değil.
250 Lt Akvaryuma Kaçlık Motor Lazım (lh )
Minimalde akvaryumdaki suyun saatde en az 3 kere dönmesi gerekir ama çok az motor üzerinde yazan değerleri verir, özellikle ucuzları hiç vermez, birde filtre doldukca debi düşecektir. 250lt den 750lt/saat çıkar, değeri vermiyeceğini filtre dolcukca debinin düşeceğini düşünürsek 1000 ila 1200lt/saat motor uygun olur. Tabi bu debide filtre içindeki akıntıda artığından 5lt bidon az kalır, içinde su çok hızlı akar bakteri tutması zorlaşır. 10lt bidon daha uygun olacaktır. İçini dolduracak substrat pahalı gelirse substrattan kalan yer lav kırığı ile takviye edilebilir.

Dış filtre mantık tasarım olarak basit bir şey ama su sızdırmazlığı sağlamak o kadar kolay değil. Özelliklede suyu bozmayacak zehirlemeyecek yapıştırıcılar ve plastiklerle. Açıkcası kendi evimde böyle bir şeye güvenmem. Görünüş çok önemli değil bidonu akvaryum içine koysamda olur derseniz sızdırma kaçak riski olmaz, daha güvenli olur.

Hamburg filtreyi bri daha araştırın derim. Sizin tank için daha uygun görünüyor.
250 Lt Akvaryum Dış Filtre
Hobide yeni sayıldığım dönemlerde tek balık fazla bir yükü olmaz diye flowehorn tankına ufacık filtre yeter demişlerdi. Zamanla gördümki tek balık olasada pasaklı yiyici, yemi yerken çok dağıtıyor, adam gibi tankın ölçüsüne uygun filtre koymadan su temizlenmiyor berraklaşmıyor. 1200lt/saat lik dış filtre koydukdan sonra su kalitesi düzelmişti.

Bu boyutta tanka gereken uygun boy dış filtredir, sumptır ama sump yapımı kurulu tankda pek mümkün değil, dış filtre fiyatlarıda aldı başını gitti. Tankın durumuna bakınca camacam, en uygun hamburg filtre olur bence. Bir ara buna yakın ölçüler için hamburg filtre hesabı yapmıştım. Sağlıklı biolojik filtrasyon için 5cm kalınlığında minimum 50x30lık biolojik sünger uygun olur. Daha büyüğü daha iyi tabi. İnternette fotolarını görürsünüz ona uygun şekilde bir köşeye koyarsınız. Kafa motoru olarak 50x30 sünger için maksimum 900lt/saat debide motor uygun olur. Daha güçlüsü fonsiyonel çalışmasını engeller. Aslında 900 optimalin üzerinde sınır değer, sünger yüzeyinde 10cm/dk li akıntı yaratır, 10cm/dk nin üzerinde hamburg bakteri tutamıyor, ideali 7-8cm/dk. ama 900luk motor alsanız onun gücü 900 olmıyacaktır, muhtemelen biraz altı olur. Suyun yeterince dönmesi için net değerde 750lt/sa altına düşmemek gerek, buda 900luk motorla olur. Aynı hesapdan 50x50 sünger için üst limit 1500lt/saat lik motor oluyor. Kendime yapacak olsam 50x50x5cm biolojik sünger ile 1200lt/saat lik motor kulanırdım. Çok alan öldürür derseniz 50x30x5cm rahat rahat işinizi görecektir.
Bu Filtre 50 Litre Akvaryuma Uygun Mu?
Minimum 3 kere döndürmesi gerekli ama ufak tanklarda çok sorun olan bir şey değil. Büyük tankda suyun tüm tankı dolaşması zor olduğundan debi önemli, ufak tankda hava pompasının pipo filtreden geçirdği az su yetiyor. Suyun debisi biolojik medyanın yüzey alanına göre çok yüksek olursa bakteri tutunamaz, biolojik filtrasyon gerçekleştiremez. Dolfinin bu filtresini pek çok farklı tanda denedik. ;şinizi görecektir. İlla debi yüksek olsun derseniz ona göre alan hacim olmalı o zaman dış filtre seçeneklerine bakmanız gerekir.
Her zaman kapasitenin üzerinde filtre kurun. Faydası olur zararı olmaz.
Debisi çok yüksek, tek sünger var. Tek süngerin yüzey alanı pek yeterli olmayacaktır, daha önemlisi o kadar debi dar alandan geçecek, bakteri tutması bakterinin biolojik filtrasyon yapması zor olur.

https://www.trendyol.com/dophin/motorlu-pipo-filtre-p-648203332

Zamanında bundan iyi verim almıştık. Debisi daha düşük sünger alanı geniş. Düzgün biolojik filtrasyon yapıyor. Ayrıca çok sessizdir. 50lt ye rahat yeter. Süngerleri biraz büyük kaba gelecektir ama filtrasyon için gerekli bir şey.

Tankın içinde alan doldurmasın sessiz olsun, biraz daha pahalı olsun sorun değil derseniz askı dış filtre daha kullanışlı olur.

https://www.trendyol.com/haqos/ex-500at-slim-aski-akvaryum-dis-filtre-450-lt-saat-p-2265633

Bu şu an bende var. Çok sessiz sorunsuz bir filtre. İçine birazda kaliteli substrat koyulduğunda 50-100lt akvaryumlarda harika filtrasyon sağlıyor.
Didim Çeşme Suyu Değerleri
Lepistesler çok kolay ölüyorlar. Hiç sert sulara dayanıklıklarını test etmedim. Suyu dinlendirmek saflığını değiştirmez. Ancak ro filtre bu konuda fayda edebilir. Bunlarla uğraşmak istemezseniz illaki buna uygun balık türleri var, araştırmak gerek.
Didim Çeşme Suyu Değerleri
Tds suyun elektrik iletkenliği, artıkca suyun saflığı düşüp tuzluluğu artıyor demektir, gh genel sertlik genellikde tds ile orantılıdır, kh karbonat sertliği suda CO3 iyonlarının yoğunluğunu ifade eder, önemli olması ph üzerindeki etkisinden kaynaklı, kh artıkca ph yani baziklikde orantılı artar, asitlik azalır. Her suyun bir balığı var, su değerleri yükseliyorsa ona uygun acı su balıkları daha uygun olacaktır. Oraların sularında ramirezi discus gibi balıklar mümkün olmaz ama tuzlu suda bile yaşıyabilen molly velifera gibi türler uygun alıştırmayla problem çıkarmaz. Balık seçiminizi ona göre yapacaksınız. Benim gördüğüm o bölgede tropheus besleyen çok.
Dış Filtre Önerisi
[QUOTE=NobleThoth]Dostlar selam 70x61x40 akvaryumum var 170 litre Fluval 206 dış filtre kullanıyordum lakin dün gece bozuldu zaten ikinci el almıştım pek iyi durumda değildi temiz bakılmamıştı uygun diye almıştım.
Yeni dış filtre alana kadar pipo ve h200 şelale filtre ile yeni dış filtre alana kadar idare etmem gerekiyor.
Yeni dış filtre tavsiyelerinizi bekliyorum.
İyi forumlar iyi hobiler.[/QUOTE]

Büyük ihtimal motor mili gitmiştir, onun yedeğine bakın. Motor mili ve contaları yeniledikden sonra sorunsuz kullanmanız çok olası. Kaliteli düzgün bir filtredir, hemen vazgeçmeyin.

İlla yenisini almanız gerekirse fiyat performans olarak aquarel modellerini öneririm.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.